intervija ”Skaistums izglābs pasauli”

 Fotogrāfs Agris Robs: ”Skaistums izglābs pasauli”

Personālizstādes
”Līnijas – Formas – Silueti” http://goo.gl/Mfxmz
”Liecinieki” (dabasskati) http://goo.gl/6nZ0S
”Izsapņots” – šobrīd vēl ir izstādīšanas stadijā.

Tehnika Fotoaparāts Canon 5D, Objektīvs Canon 70-200mm F4L, Objektīvs Canon 50mm F1,8

Kontakti
www.agriss.lv
agriss@gmail.com
mob.25500077

Kā un kad Tu sāki bildēt? Vai arī Tev bērnībā bija jāizvēlas starp traktoru un fotoaparātu, līdzīgi kā Haraldam? (Haralds kādā intervijā: ‘‘Viss sākās laukos, šķirstot grāmatu ‘Praktiskā fotogrāfija’… ‘‘Bija arī grāmatas par traktoriem, bet fotoaparāts ir lētāks’’, smej Haralds.’’) – Tā kaut cik apzināti fotografēt sāku tad, kad iepazinos ar savu mīļoto meiteni un sapratu, ka gribu viņu fotografēt – tas ir apmēram 14 gadus atpakaļ. Mans pirmais fotoaparāts bija filmas fotoaparāts Soligor, ko man ”iesmērēja” Olympus vietā (smaida). Man nebija jāizvēlas starp kaut kādām lietām, jo fotografēšana ienāca manā dzīves ritmā kā jauns hobijs.

Kādi ir Tavi mērķi kā fotogrāfam? Vai nauda tajā spēlē kādu lomu? – Mani mērķi ir pārāk augsti un tāli, lai es par tiem tā atklāti stāstītu, bet lai nebūtu grūts ceļš līdz tam tālajam mērķim, tad uzstādu sev daudzus mazākus mērķus, kurus laiku pa laikam izdodas arī sasniegt. Šobrīd mērķi absolūti nesaistās ar naudu – foto man ir hobijs un ceru tuvākajā laikā tādu hobija ”statusu” tam saglabāt.

Lielākoties Tu fotografē kailportretus un sieviešu aktus. Kas Tevi saista šajā žanrā? – Sievietes augums ir mākslas darbs, kuru cenšos ar fotogrāfijas palīdzību parādīt skatītājam.

Kādu vēstījumu Tu centies radīt ar saviem darbiem? Ko Tev ir svarīgi noķert mirklī, kad nospied slēdzi? – Ja runā par foto žanriem akts un portrets, tad cenšos parādīt sievišķīgumu, koķetēriju, sievietes maigumu un daiļumu. Ne velti ir tāds visiem zināmais teiciens ”Skaistums izglābs pasauli”. Aptuveni to arī cenšos noķert mirklī, kad fotografēju modeli.

Kas Tu esi pēc profesijas? Vai tas palīdz fotografējot? – Pēc izglītības esmu elektriķis ar inženiera un maģistra grādu. Iegūtās zināšanas šobrīd izmantoju būvniecības uzņēmumā, projektēšanas nodaļā. Profesijai nav nekādas saistības ar foto, tāpēc pilnīgi droši varu teikt, ka foto ir mans hobijs.

Kas Tevi iedvesmo radošajam procesam? No kā ietekmējies? – Radošajam procesam jāļauj vadīt sevi, ja tajā izdodas ”ieraut” arī modeli, tad ir labs rezultāts, ko var rādīt citiem. Tā kā ikdiena man ir aizpildīta daudzām ar radošumu nesaistītām aktivitātēm, tad tādiem iedvesmas avotiem īpaši neatliek laika. Tomēr, neskatoties uz to, es ļoti daudz laika cenšos veltīt citu fotogrāfu darbu apskatei dažādos fotosaitos. Citu fotogrāfiju apskati es varētu salīdzināt ar grāmatas lasīšanu, tikai es ”lasu” bilžu grāmatas. Ir fotogrāfijas, kuras ir kā vesels stāsts, ir fotogrāfijas, kuras ir kā īss dzejolis, bet ir arī fotogrāfijas, kurām virsraksts ir, bet satura nav.

Ko Tev ir devuši foto kursi? – Esmu mācījies Fotoakadēmijā (www.fotoakademija.lv) gan Pamata līmeņa kursus, gan Meistara noslēpumus. Tāpat esmu mācījies pie Krišjāņa Šmita (arī pazīstams kā Luxferre) Mākslīgā apgaismojuma pielietošanas pamatus. Esmu apmeklējis četras no astoņām advancēto lietotāju lekcijām pie Jura Popova (www.portreti.lv). Visi šie apmeklētie kursi ir devuši pamata zināšanas, kuras pēc tam uzlaboju praktiskā darbā. Interesanti bija tas, ka kursi cits no cita ievērojami atšķīrās, līdz ar to iegūtās zināšanas ir daudzveidīgas.

Kādas ir Tavas attiecības ar bilžu apstrādes programmām? Cik lielas korekcijas parasti veic? – Es ar datorapstrādi pagaidām esmu uz ”jūs”, bet ir liela vēlme ar to iepazīties tuvāk. Šobrīd veicu tikai pašas parastākās funkcijas – crop, rotate, levels, color settings, unsharp mask un citas vienkāršākās darbības. Pēdējā laikā esmu redzējis vairākas lieliskas datorgrafikas un aktu fotogrāfiju salikumus, un man liekas interesanti to pamēģināt pašam.

Kā Tu nonāci līdz “Saldus fotoklubs – ES DARU” priekšsēdētāja vietai? Kā dzima ideja par biedrību? – Jau pirms dibināšanas bija skaidrs, ka kaut kas ir jādara lietas labā, tikai neizlēmības dēļ tas netika izdarīts agrāk. Beigu beigās Haralds, Nauris Z., Gatis un es nodibinājām biedrību, un 23. augustā tā tika reģistrēta. Kāpēc es esmu priekšsēdētājs? Tāpēc ka esmu lielākais pļāpa (smejas).

Kāda ir Tava vīzija un mērķi saistībā ar “ES DARU”? Ko Tu gribētu panākt un attīstīt? – Mans mērķis ir „ES DARU” attīstīt tik tālu, kā to ir izdarījuši citi Latvijas fotoklubi. Piemēram: Liepājas fotoklubs, talsinieki vai Ogres fotoklubs. Es gribētu Saldū attīstīt fotogrāfijas kvalitāti tādā līmenī, lai pēc šī pakalpojuma vai produkta nebūtu jābrauc citur, bet Saldus iedzīvotājs to varētu saņemt tepat, no mūsu fotokluba biedru vidus.

Kas jāņem vērā meitenēm, kas grib fotografēties pie Tevis? – Katra situācija un gadījums ir individuāls, bet kopējas iezīmes, protams, var atrast. Pirmkārt, meitenei ir jāgrib fotografēties. Otrkārt, vēlams iepazīties ar manām fotogrāfijām un žanriem, kādus es fotografēju. Manas bildes var apskatīties fotosaitosagriss.photodom.com vai agriss.photosight.ru. Labāk noskaidrot visas neskaidrās lietas par fotosesiju pirms tās un izklāstīt konkrētas vēlmes. Modelei jāsaprot, ka foto ir mans hobijs un fotogrāfiju apstrāde nenotiek uzreiz pēc fotosesijas, bet gan ilgākā laika periodā.

Ko vēlies ieteikt cilvēkiem ar kopīgu interesi par fotogrāfiju? – Esiet pozitīvāki! Fotografējiet daudz un dažādi, jo varbūt tas, ko jūs šobrīd fotografējiet, nemaz tik labi nepadodas, kā tas, ko jūs vēl neesiet pamēģinājuši nofotografēt.

Interviju veidoja Klāvs Vasiļevskis, klavs.vasilevskis@gmail.com