Foto projekta izstāde ”LV21” Saldus bibliotēkā no 17.novembra

Foto projekta izstāde ”LV21”

2006.g.biedrības „Foto.LV” un SIA „Dizaina Manufaktūra” sadarbība uzšķīla ideju izmantot sen zināmu, bet Latvijā reti lietotu etnoantropoloģisko studiju paņēmienu – fotografēt kādas vietas iedzīvotājus noteiktā laika periodā.

Vairāki iemesli palīdzēja izvēlēties Cēsis kā sākuma vietu un pilsētas iedzīvotājus vai viesus kā projekta brīvprātīgos partnerus . Ar šo sākās akcija „Cēsnieks”.

Tomēr jau pirmajās apspriešanas reizēs kā vilinošs mērķis iezīmējās vēlme iepazīt Latvijas atšķirīgo reģionu iedzīvotājus, iegūt to foto portretus un veidot projekta fotogrāfu komandas kopējo priekšstatu par Latvijas iedzīvotājiem, kurus saista kopīga valsts piederība , sadzīves rituāli un līdzās pastāvēšanas nosacījumi.

Šādu projekta idejas kvalitāti rosināja mūsu kopīgā ienākšana jaunā gadsimtā. Tādēļ projekta iniciators – biedrība „Foto.LV„ izvēlējās šo formālo atskaites punktu, lai saglabātu tās sabiedrības kopējo tēlu, kurus vietas piederība iezīmē kā latviešus.

Ņemot vērā fotogrāfijas kopējo ieguldījumu cilvēku esības tēla atklāsmē tika izvēlēti melnbaltās fotogrāfijas izteiksmes līdzekļi. Šim risinājumam būtu jāpauž projekta iniciatoru pārliecība par kultūras pēctecības patstāvīgo gaitu, kuru neietekmē kalendāra vai administratīvu nosacījumu skaitļi.

Pašlaik aizritējuši projekta pirmie pieci gadi. Pēc vairākām izstādēm tajās pilsētās, kur notika foto akcijas, ir izvēlēts apjomīgās kolekcijas koncentrāts un pirmo reizi tieši Saldus novada skatītājiem tiek piedāvāta iespēja aplūkot no vērotāju pozīcijas to koptēlu, kura autori ir arī foto attēlos redzamie Latvijas iedzīvotāji.

Līdzšinējo fotografēšanas prieku uzturēja vizuālās saskarsmes bauda un prieks par sastapto personāžu paštēlu atšķirībām. Tagad projekta sociālā pētījuma aspekts no otrā plāna motivācijām ir sācis pārvietoties tuvāk dominējošā mērķa statusam. Nejaušās saskarsmes vizuālo iespaidu krāšana pakāpeniski iegūst citu apskates un vērtējumu kvalitāti. Līdz ar to arī notikušo foto akciju kopējais apzīmējums latvieši tā sadzīviski jaukos sadaļu „Cēsnieks”, „Liepājnieks”, „Jelgavnieks”, „Daugavpilietis” nosaukumus ievieto kopējās teritorijas LV21 apzīmējumā. Asociācija ar globālu ekonomisko procesu kvadrāta koordinātēm vai bioloģisko pētījumu laboratorijas mēģeni tiek jēdzieniski pastiprināts. Kā vienā tā otrā gadījumā atsevišķie novērojuma elementi zaudē kaut ko no savas identitātes – vārdu , nodarbošanās vai etniskās izcelsmes atšifrējumu. Skatītāju iespējamās vēlmes netiek apmierinātas atbildot uz ziņkārības stereotipu rosinātiem jautājumiem.

Tas arī atklāj projekta mērķi – rosināt apjaust kopuma esības norises un jēgu.

Ekspozīcija Saldus pilsētas bibliotēkā atspoguļo projekta šī brīža pārmijas stadiju . Tā saglabā un rāda sākuma motivācijas pazīmes un konstruē foto akciju gaitā iegūto atziņu un vispārinājumu secinājumus, kā arī dod apsolījumu , ka projekta krājums varētu iegūt vēl kādas citas kvalitātes .

Vilnis Auziņš

15.11.2011